Secretcv den başvurduğum 2 gün sonra arandığım, 1 buçuk ay çalışıp; şirket değersizliği, yönetici bilgisizliği ve yetersizliğini, prim vermemek için yapılan denetimlerin kritik hata verdikleri, yöneticinin altında bulunan çalışanları diğer çalışanlara arkasından konuştuğunu anlatıp dedikodu yaptığı bir şirket olarak deneyimime kavuştum. Ön bilgi yukarıdaki gibidir, daha detaylı aşağıda yazıyor olacağım.


Yönetici ile iş görüşmesi gerçekleşti olumlu ve hatta süper olumlu geçtiğini söyleyen yönetici, benim cv me 70 verdiğini gösterdi. Seni arayacaklar 1 hafta içerisinde dedi. 1 saat kalmadan ik dan arandım, işe alındınız mail adresinize evrakları gönderiyorum, şu gün şirkete gelin 1 hafta eğitim olacak dendi. Güç bela evrakları hazırladım, bindim burdan otobüse gittim istanbul' a ofislerine(dışarıdan aşırı kurumsal görünen tabelası bulunmayan beyaz camdan bir bina.) Tabelası olmadığı için için ilk puanımı vermiştim zaten vardır dedim bi bildikleri, velasım kelam girdim içeriye resepsiyona dedim ki iş için geldim. İk ile görüşme istiyorum. Tamam bavulunuzu buraya bırakın 3. kata asansörle çıkın.2. kata inin dedi, indim girdim içeriye bir sürü insan pc başından takılıyorlar(meğerse kalitecilermiş. Kalite: senin yaptığın işi ölçen). İk ile konuştuk hemen pc başına oturttu beni ve eğitim videoları açtı bunları izle dedi. Benime birlikte 3 kişi daha vardı.


*_*Çokta fazla uzatmak istemiyorum, bu yazı okunsun istiyorum.


Soluk soluğa geldiğim Altuniza' dede otele yerleşmeden bavulumu resepsiyonist e bırakıp eğitim videosu izlemeye başladığım yerdi.


Neyse eğitimi aldık A101 denetlemeye çıktık. Bu arada Denetim Personeli olarak alındım işe, denetlenecek iş ise A101 mağazalarıdır. Bu işi kaliteli yapmak istiyorsan 1 mağaza en az 50 dk sürmektedir. Eğer elinize verilen tabletin interneti mağaza içerisinde çekiyor ve sistem stabil çalışıyor ise...
Bölgemde işe başladım, denetime devam ettim. Günde min. 7 ad mağaza gezmen gerekiyor, yani şirketi min. 7. ad. kurtarıyormuş yöneticim öyle demişti. 2 hafta böyle gitti. Sonra 1 hafta araç kiralandı ve reno-skoda-arçelik vb otomotiv ve beyaz eşyalar için GM yani gizli müşteri olayları geldi, tamam bunlarda yapıldı, ama en uzak bölgeyi yazmışlar 400 km, tamam dedim. İş iştir eyvallah. Dünya kadar işsiz adam var, benim ise işim var para kazanıyorum diyerek bastım gittim. İlçelerde dahil olmak üzere gm yapmak akşam 6-7 yi buluyordu. Ses kayıtlarını aldın, sonra çıktın geldin eve saat oldu 24:00. o günün yapılan gm leri tabletten sisteme girip ortalama 150 soruluk anketi dolduruyorsun. yaklaşık 45 dk sürüyor. 7-8 ad iş yapıyorsun o günü bitirip gece 4 te yatıyorsun. sabah yine aynı şekilde 300 km gidiyorsun aynılarını yapıp geri eve geliyorsun, evdede anketlerini doldurup yatıyor sabah kalkıyor yine aynı maratona devam ediyorsun. bu iş 2 hafta sürdü, 2 haftada evde huzur kalmadı, evde kimsenin yüzünü görmüyorsun. yemek yedin mi yemedin mi belli değil. uyudun mu uyumadın mı belli değil, karın evde olup olmadığını bilmiyorsun. bu iş bekar işi yada evli işi olup olmayacağı tartışılır ama her ikisi içinde uygun değil.


Yapılan gm ses kayıtlarını anket yaparken sisteme ekleniyor, kaliteciler ses kaydını dinleyip senin işaretlediğin anketi kontrol ediyor ve yanlış işaretlediysen kritik hata veriyorlar, her kritik hata senin primini etkiliyor, hala prim alacak yada almış değilim. şirkette 4 senedir çalışan 1i var 9 bin lira primi bu yüzden yanmış. O da salak hala çalışıyor. e tabi maaşı 3 bin tl işi düzgün yapsada yapmasada kaliteciler düzeltiyordu.


GM yani otomotiv işi 2 haftada bitti.


A101 lere geri döndük, Ben artık 8-9 yapacak kıvama gelmişken 7' de bırakıyor eve koşa koşa gidiyordum. 9 yaptığındada aynı parayı alıyordun, 7 yaptığındada.


Müşhiş bir yöneticim vardı benim; ilk işe girdiğimde 2 gün benime geldi, seninle böyle yapacaz, çok güzel olacak sen mükemmel birisin kalitemizi kaybetmeyeceğiz, şirketin en takdir edilen kişileri olacağız diye gaz verdi, e bende o gazı yemiştim haliyle ta kiii işten çıkana birinin kişisel problemini bana anlatınca, anladım ki ben bu yöneticiye kişisel birşey söylersem başkasına söyleyebilecek potansiyeli olduğunu fark ettim.


Bu şirket pişmanlıktır.


*_*60 gün içerisinde kendin işten çıkarsan 750 tl eğitim ücreti adı altında alacağınızdan kesiyor.


*_*Her ayın ücreti, ödeme gününden 20 gün sonra ödenir.


*_*Denetim personelleri, il sınırları içerisinde veya il dışındaki işyerlerinde süre gözetmeksizin sürekli veya geçici olarak çalışmayı peşinen kabul eder.


*_*Deneme süresi 2 aydır. İş yerinde yasal hhaftalık çalışma süresi 45 saattir. Ancak haftalık çalışma süre saatleri min. 45 saat ten fazla olmasını ve çalışacağı süreleri maaşında mesai olarak aldığını kabul eder. (bu madde haftalık 60 saat çalışırsan çalış yinede sana 2200 vereceğiz demektir. )


Yöneticim ile iş görüşmem şu şekildeydi;
Sabah 8 - Akşam 6
Hedef yok, istediğin gibi çalışabilirsin.
Hakkın yendiği anda şirketin karşısında ben varım.


Bunlar palavraymış


Method research Araştırmada denetim personeli olarak a101 ler denetlenmektedir ve bu iş insan gücünün yitirilmesine sebep olmakla birlikte benlik, iş ve aile aidiyetinizi yitirtebilir.


Kaliteciler uzun süredir çalışan insanlardır. kendileri kişilik olarak mükemmel insanlardır.


Yöneticilerde kişilik olarak iyi olabilirler ama tanıdığım 3 ad yönetici ve kendi yöneticim yöneticilik vasfı olmayan, kendi çalışanlarının arkasından konuşan, kendi çıkarları doğrultusunda çalışanları ile iletişime geçip geçmeme lüksünü kullanan gereksiz insanlar...


Method Research Company pişmanlıktır.


Method Araştırma Şirketi pişmanlıktır.