Sosyal Medya Reklamları Ne Demek?
İşletmeniz için size özel oluşturulan içeriklerin, potansiyel müşterilerinizin sosyal medya sayfalarında çıkmasını sağlayan reklam modelidir.
Sosyal Medya Reklam Örneği : Diyelim ki Hakkari’de Bulvar Caddesi üzerinde bir kuyumcu dükkanınız var, yılların esnafısınız tabii müşterilerinize en iyi şekilde hizmet veriyorsunuz, fakat stoklarınızdaki takıları hayal ettiğiniz sürelerde satamıyorsunuz. İşletmenizde ürün sirkülasyonu hızlı gerçekleşmediğinden şehrin ilk akla gelen kuyumcuları arasında değilsiniz ve yapılacak bir şey olmadığını düşünüyorsunuz; oysa yanılıyorsunuz. Sadece bir adet basit seviye kampanya örneği paylaşalım; örneğin Facebook’da firmanızın adının ve en güzel takılarınızın görsellerinin olduğu reklamlar oluşturup, oluşturulan sosyal medya reklamlarını; potansiyel müşterilerinizi ayağınıza getirecek sloganlarla bütünleştirerek, firmanız için özel olarak belirleyeceğimiz hedef kitleye gösterebiliriz. Hedef kitle belirlerken detaylı bir analiz yapılması ve sosyal medya reklamları konusunda oldukça tecrübeli olmak çok önemlidir. Hedef kitle çok küçük detaylara kadar tanımlanabilir; örneğin Facebook’da: “Hakkari’de olan + 18-50 yaş arası + mücevherlerle ilgilenen +orta ve yüksek değerdeki ürünleri tercih eden+ kadınlar” gibi bir kampanya kurgusu tanımlanabilir.
Sosyal Medya Reklamlarının Kaliteli Performans ve Tasarım Ekipleri Tarafından Yönetilmesi Neden Bu Kadar Önemli?
Paranızı israf etmeyin: Yukarıda hedef kitlenin doğru tanımlanmasının öneminden bahsetmiştik zaten, dilerseniz bunun maddi boyutundan da bahsedelim biraz: sosyal medya reklamlarında; reklamları gösterdiğimiz insan sayısı ne kadar çok olursa sistem ( Facebook, Google+, Instagram , Linkedin, Twitter ) o kadar yüksek maliyet çıkartır. Eğer sosyal medya reklamlarınız için en doğru hedef kitle analiz edilip kurgulanmadıysa, size hiç müşteri getirmeyecek bir kampanya için paranızı israf edebilirsiniz.
Her şeyin en iyisini hak ediyorsunuz: Sosyal medya reklamlarınız için hazırlanacak içeriklerin, görsel olarak firmanıza yakışır içerikler olması oldukça önemlidir; reklamlarınızı görecek insanların işletmeniz hakkındaki ilk izlenimi, kullanılan görseller ve belirlenen sloganlar ile tamamen değişebilir. Mesela bu yazıyı buraya kadar okuduysanız, iletişim dilimizle ve site görsellerimizle sizi yakalayabilmişiz demektir.