Hreflang nedir ?
Bu etiket ile özellikle çok dilli sitelerde lokasyon bazlı doğru dili göstermeyi hedefler. Bunun sonucunda örneğin İngiltere’de İngilizce içeriğiniz gösterilir. Almanya’ da ise Almanca, Arap ülkelerinde Arapça, Rusyada Rusça, Çinde Çince içeriğiniz gösterilir. Arama motorları dil yapınızı bu etikete bakarak algılarlar. Birden fazla dil kullanan siteler için önemli bir meta etikettir.
Hatalı bölümleri Google Webmaster Araçları > Arama Trafiği > Uluslararası hedefleme bölümünden hatalarınızı takip edebilirsiniz.

Hreflang etiketi nasıl kullanılır ?
Türkçe için : <link href=’site.com/’ hreflang=’tr’ rel=’alternate’/>
İngilizce için : <link href=’site.com/’ hreflang=’en-us’ rel=’alternate’/>
Html ve WordPress sitelerde de kullanımı aynı şekildedir. WordPress için WPML eklentisini kullanarak bu etiketi yönetebilirsiniz. Yani özetle ekleyeceğiniz her dil için rel=”alternate” hreflang=”x”şeklinde kod eklemesi yapılır. Hata içeren hreflang etiketlerini Search Console ‘dan tespit edebilirsiniz.

Dönüş etiketi yok uyarısı nasıl düzeltilir ?
Çok dilli sitelerde sitede aktif olan dillerden diğer dillere geçiş bulunmadığı zamanlarda Search Console ‘dan böyle bir uyarı alabilirsiniz. Dönüş etiketi ile ilgili daha detaylı bilgi için https://support.google.com/webmaster.../6061244?hl=tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Hreflang etiketi nasıl eklenir ?
internationalseomap.com/hreflang-tags-generator/ aracını kullanarak sitenize ilişkin bu etiketi oluşturabilir ve sayfanıza ekleyebilirsiniz.

Sitenizde hreflang etiketi yok uyarısı neden alınır ?
Eğer çok dilli bir siteniz varsa ve hreflang etiketi ile arama motorlarına yardımcı olmuyorsanız. Sitenizde hreflang etiketi yok uyarısı alırsınız. Çözüm ise basit bir şeklide bu etiketi eklemek olacaktır : )
Çok dilli siteler ile ilgili google yardım dökümanları