WordPress olduğu kutunun dışında e-postalar göndermek yeteneğine. Ancak, e-posta işlevselliği, kayıt onayları ve şifre değişikliği istekleri gibi temel mesajlarla sınırlıdır. Daha karmaşık bir e-posta kampanyası oluşturmak istiyorsanız, temel işlevler muhtemelen sizi istediğiniz gibi bırakacaktır.
Bu soruna çözüm, Basit Posta Aktarım Protokolü (SMTP) sunucusu gibi e-postalarınızın bakımı için farklı bir hizmet kullanmaktır . Bu araçla, çok sayıda aboneyi içeren e-posta kampanyaları gibi daha karmaşık mesajlar gönderebileceksiniz. Ayrıca e-postalarınızın her zaman doğru bir şekilde teslim edileceğinden emin olabilirsiniz.
Bu yazıda, WordPress'in yerleşik e-posta işlevselliği yerine SMTP'yi kullanmanın neden mantıklı olduğunu konuşacağız. Daha sonra, WP Mail SMTP eklentisini kullanarak, WordPress ile çalışmak için iki SMTP sağlayıcısını nasıl kuracağınızı öğreteceğiz . Hadi hadi bakalım!
Neden WordPress E-postalarınızı İşlemek için bir SMTP Sunucusunu Kullanmalısınız?

WordPress, e-postalarını web sitenizi barındırmak için kullandığınız sunucudan gönderir. Bu yaklaşım bazen yararlı olsa da, birlikte çalışabileceğiniz işlevsellik sınırlıdır. Ayrıca, sunucunuz e-postaları düzgün bir şekilde işlemek için yapılandırılmamış olabilir. Ayrıca, WordPress'in e-posta işlevlerini yürütmek için PHP'yi kullandığını da unutmayın, ki bu en güvenilir yöntem değildir.
Daha iyi bir çözüm, e-posta göndermek ve almak için Basit Posta Aktarım Protokolü (SMTP) sunucusu kullanmaktır. Bu sunucular daha geniş işlevselliğe sahiptir ve PHP'ye güvenmekten daha güvenlidir. Pazarlama e-postaları web sitenizi büyütmenin ve daha fazla dönüşüm elde etmenin önemli bir parçası olabileceğinden, bu çok önemlidir.
E-posta kampanyaları , ziyaretçilerinizle iletişim halinde kalmanıza ve sitenizde daha fazla trafik ve dönüşüm elde etmenize yardımcı olur. Ancak, güvenilir bir e-posta çözümü kullanıyorsanız, yalnızca bu avantajları görürsünüz. En iyi bölüm, SMTP sunucuları sunan çoğu hizmetin de e-posta pazarlama özelliklerini içermesidir . Bu, web sitenizin e-postalarının amaçlandığı şekilde geldiğini ve olabildiğince etkili olmasını sağlamak için bunları kullanabileceğiniz anlamına gelir.
Bir SMTP Sunucusu Kullanarak WordPress'ten E-posta Gönderme (3 Adımda)

SMTP sunucularını WordPress ile entegre etmek, WP Mail SMTP gibi eklentiler sayesinde basittir . Bu özel araç, seçtiğiniz bir SMTP sunucusunu dakikalar içinde yapılandırmanızı sağlar ve çevrimiçi olarak sunulan en popüler seçeneklerden bazılarıyla çalışır. İki farklı SMTP platformu kullanarak eklentiyi nasıl yapılandıracağız!
1. Adım: Bir SMTP E-posta Sunucusu seçin ve Entegrasyon Ayrıntılarını Bul

SMTP e-posta sunucularına gelince çok seçeneğiniz var. Bazı durumlarda, Mandrill ve SendGrid gibi ücretsiz sınırlı servis sunan hizmetleri bile bulabilirsiniz .
Mandrill, 'işlemsel' e-postaları ve otomatik kampanyaları göndermenizi sağlayan bir MailChimp uygulamasıdır:Bu hizmet MailChimp platformu ile çalışır, böylece e-posta oluşturucuları ve analitik gibi ek özelliklere erişebilirsiniz. Bununla birlikte, Mandrill MailChimp'in ücretsiz planının bir parçası değildir. Bunu kullanmak için, e-postaları 25.000’lik bloklar halinde satın almanız gerekir.
Diğer yandan SendGrid, MailChimp'in yaptığı birçok özellikli paketler vardır:Ancak, bu hizmet yapar serbest planının bir parçası olarak, SMTP e-postaları da. SendGrid'in ücretsiz denemesini kullanarak bir ay boyunca ücretsiz olarak 40.000 e-posta gönderebilir ve o andan itibaren ücretsiz olarak en fazla 100 mesaj gönderebilirsiniz.
SendGrid bu nedenle bütçeniz varsa daha iyi bir seçenek olabilir. Bununla birlikte, web siteniz popüler hale geldiğinde 100 e-posta limiti kısa sürede düşer. Öte yandan Mandrill’den alınan 25.000’lik e-posta bloğu ön alımları, popüler siteler için bile yeterli olmalıdır.
Her iki durumda da bir servis seçtikten sonra bunu ayarlamak için bazı bilgilere ihtiyacınız olacaktır. SendGrid'ten bir API anahtarı almanız gerekir . Mandrill ile devam ederseniz , SMTP bilgilerinizeihtiyacınız olacak . Ardından, işlemin bir sonraki bölümüne geçebilirsiniz.
Adım 2: WP Mail SMTP Eklentisini Kullanarak SMTP Sunucunuzu Yapılandırma

Ardından, WP Mail SMTP eklentisini kurmak ve etkinleştirmek isteyeceksiniz . Daha sonra , kontrol panelinizdeki yeni Ayarlar> WP Mail SMTP sekmesine gidip, SMTP sunucunuzun mesaj göndermek için kullanacağı e-posta adresini ayarlayabilirsiniz. Bu ayarı boş bırakırsanız, eklenti varsayılan olarak wordpress@alanadiniz.com adresini kullanır :Bundan sonra, e-postalarınız için gönderici olarak kullanılacak ismi seçebilirsiniz. Tercihlerinize bağlı olarak bunu kendi adınıza veya web sitenizin ismine ayarlayabilirsiniz:

Son olarak, WP Mail SMTP eklentisi , önceki adımda seçtiğiniz SMTP hizmeti olan Mailer'ınızı seçmenizi isteyecektir . SendGrid'i seçerseniz, eklenti hesabınızın API anahtarını girmenizi ister:

Mandrill için kutunun dışında bir seçenek olmadığını fark edeceksiniz. Ancak, ekranın altındaki Diğer SMTP seçeneğini tıkla***** SMTP sunucunuz olarak kullanabilirsiniz . Bunu yaparsanız, eklenti SMTP ana makinenizi ve bağlantı noktanızı soracaktır:

Daha önce de belirttiğimiz gibi, tüm bu bilgileri Mandrill hesabınızda bulabilirsiniz. Bununla birlikte, Kimlik Doğrulama ayarını da etkinleştirmek istediğinizi unutmayın; böylece eklenti, kullanıcı adınızı ve şifrenizi kullanarak Mandrill hesabınıza bağlanabilir:İşiniz bittiğinde, ekranın altındaki Ayarları Kaydet'e tıklayın . Sonra, son adıma geçebilirsiniz.
3. Adım: Yeni SMTP Sunucunuzu Sınayın

Şimdi yeni SMTP sunucunuzun beklendiği gibi çalışıp çalışmadığını test etmelisiniz. Bunu yapmak için Ayarlar> WP Posta SMTP> E-posta Sınama sekmesine gidin ve orada bulabileceğiniz tek alana kendi e-posta adresinizi yazın:

Ardından, kendinize bir test e-postası göndermek için Gönder düğmesini tıklayın. Her şey çalışıyorsa, bir e-postanız başarıyla gönderildi! mesaj ekranın üst kısmına yakın bir yerde açılır:Bunun yerine bir hata mesajı görüyorsanız, hangi hizmeti seçtiğinize bağlı olarak API veya SMTP ayarlarınızı iki kez kontrol etmelisiniz. Ardından e-posta gönderilip düzgün bir şekilde teslim edilene kadar testi tekrarlayın. Test e-postanız gelen kutunuza başarılı bir şekilde ulaştığında, SMTP sunucunuzun gitmeye hazır olduğunu bilirsiniz.
Sonuç

WordPress, pek çok benzersiz projeyi üstlenebilecek güçlü bir platformdur . Ancak, e-posta işlevselliği söz konusu olduğunda en iyisi değil. Bir SMTP sunucusu gibi bir çözüm için platformun dışına çıkmak, daha iyi bir deneyim sağlayabilir. Bu, iletilerinizin her zaman hızlı bir şekilde ulaşmasını ve çok sayıda aboneyi yönetebilmenizi sağlayacaktır.
WordPress ile çalışmak için bir SMTP sunucusu kurmak söz konusu olduğunda, WP Mail SMTP eklentisini kullanmanızı öneririz . İşte nasıl yapılacağı:

  1. Mandrill veya SendGrid gibi bir SMTP e-posta sunucusu seçin ve entegrasyon bilgilerinizi alın.
  2. Eklentiyi yükleyin ve SMTP sunucunuzun ayarlarını yapılandırın.
  3. Yeni SMTP sunucunuzu test edin .

WordPress e-postalarınızı işlemek için SMTP'yi kullanma hakkında herhangi bir sorunuz var mı? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bunları konuşalım!